Předžalobní vývza neznamená soud

V oblasti práva a řešení sporů představuje předžalobní výzva efektivní nástroj, jak uplatnit své nároky vůči nekomunikativním dlužníkům. Často je pak tento dokument vnímán jako první krok v rámci vedení sporu, který musí vyústit v dlouhý a nákladný soudní proces, na jehož konci věřitele čeká pouze nesolventní dlužník. Není tomu ale tak zdaleka vždy. 

Předžalobní výzva může představovat užitečný a velmi efektivní nástroj prevence sporů a řešení potenciálních konfliktů. Průzkumy ukazují, že dokonce až 40 % dlužníků zaplatí již v návaznosti na obdržení předžalobní výzvy. Toto číslo pak nezahrnuje ty dlužníky, kteří sice ihned nezaplatí, ale začnou s věřitelem komunikovat o mimosoudním řešení věci a případném narovnání.  

Kvalitně napsaná předžalobní výzva dává oběma stranám příležitost k vyjasnění si případných nedorozumění a nalezení vzájemně přijatelných řešení bez nutnosti formálního soudního procesu. Věřitel samozřejmě dává předžalobní výzvou najevo, že si pevně stojí za svými nároky, které je připraven tyto soudně vymáhat, zároveň však umožňuje dlužníkovi vstoupit s ním v komunikaci a celou záležitost smírně narovnat. 

Tato forma právního tlaku, která nestaví strany do pozice žalobců a žalovaných, může být značně efektivní. Dlužník si totiž na jednu stranu uvědomí vážnost situace, na druhou má ale stále možnost ušetřit si výrazné náklady spojené s dlouhým soudním sporem a následnou exekucí. 

Předžalobní výzva též dává dlužníkovi příležitost vysvětlit důvody, proč nedošlo k uhrazení dlužné částky, a tak chránit nastavené obchodní vztahy. V případě, že se dlužník ocitl v těžší finanční situaci, je zde vždy možnost stanovit nové datum splatnosti pohledávky, stanovit splátkový kalendář, či věc vyřešit pomocí barteru nebo jiným alternativním způsobem. 

Majitel pohledávky má oproti tomu možnost nastavit si záruky, že dlužník bude už napříště plnit řádně a včas. Dlužník mu může nabídnou ručení třetí osoby, sjednání zástavního práva k věci, uznání dluhu nebo obdobné zajištění či utvrzení existujícího dluhu. Záleží pouze na stranách, které ze zákonem nabízených řešení si v rámci narovnání zvolí.

Předžalobní výzva tak představuje cenný nástroj pro prevenci soudních sporů a řešení konfliktů. Její flexibilita a schopnost chránit vztahy mezi stranami ji činí ideálním nástrojem pro ty, kteří se chtějí svých nároků domáhat sice důrazně, ale s ochotou komunikovat. Pokud je pak na obou stranách sporu otevřenost, mimosoudnímu řešení věci by nemělo nic bránit.

Autor článku

Mgr. Adam Kraus | PRÁVNÍK